A Neuro-hidroterápia (NHT) dr. Schultheisz Judit által kidolgozott és a Gézengúz Alapítvány szakemberei által továbbfejlesztett
- NHT 1. – kádas program: korai Neuro-hidroterápia újszülötteknek és csecsemőknek öt hónapos korig, egyénileg, szülői kompetenciát erősítő formában és technikával
- NHT 2. – uszodai program: csecsemők és kisgyermekek Neuro-
hidroterápiája 5 hónapos kórtól
– csoportosan, a szülők aktív részvételével 3 éves korig
– egyéni program súlyosabban vagy halmozottan sérült kisgyermekeknek 3 éves kor fölött is.
Csoportfoglalkozásaink korosztályok és diagnózisok figyelembevételével tematikusan egymásra épülnek, és megalapozzák a további úszás-gyógyúszás oktatásunkat.
A neuro-hidroterápiás mozgásfejlesztés során kihasználjuk a víz előnyös fizikai, kémiai és pszichés hatásait. A vízben a felhajtóerő miatt a mozgások könnyebben, folyamatosabban és harmonikusabban kivitelezhetőek, mint szárazföldön. A sűrűbb közeg, ami körülveszi a testet, bőséges propioceptív és taktilis ingert biztosít. Emellett a víz termikus hatása is kedvezően befolyásolja a gyermekek izomtónusát. Ez a perifériáról érkező gazdag ingermennyiség óriási lehetőséget ad a központi idegrendszer szabályozó működésének a létrejövő mozgás pontosításában, finomításában és a testtartás javításában.
Mozgásfejlesztésünk célja a gyermek optimális mozgásfejlődésének támogatása, harmonikus koordinált mozgásának kiépítése. A vízben, mint a szárazföldön is, sok vesztibuláris ingerlést alkalmazunk, figyelünk a nagymozgások és finommozgások harmonikus fejlesztésére, az egyensúly, és a vízbiztonság kialakítására. A mozgásminták és az úszás elemeinek elsajátításakor analitikus szemléletű mozgástanításra törekszünk, s rendkívül sok életkornak megfelelő játékhelyzetet kínálunk, amivel felébresztjük, és szinten tartjuk a gyermek érdeklődését és mozgásigényét.
Kiemelt szerepe van a hidroterápia folyamatában a család szülés körüli élményeinek, esetleges traumatikus érzelmei feldolgozásának, a szülési élmény pozitív érzelmekre való áthangolásának. Segíti az anyaság érzéseinek kialakítását, elmélyítését, amely koraszülés vagy születés körüli problémák esetében komoly sérüléseket szenvedhet.