Ma Magyarországon minden 10. gyermek idő előtt, koraszülöttként jön világra. A koraszülött lét együtt jár számtalan nehézséggel, amit a fejlődő szervezet éretlensége okoz. Az inkubátorban töltött napok-hetek alatt számtalan külső ingerrel találkoznak a babák. Ezek egyrészről szükségesek, hasznosak, másrészről esetenként nagyon megterhelőek számukra. Emellett hiányoznak olyan ingerek, amik nélkülözhetetlenek az idegrendszer megfelelő fejlődéséhez. Mindezek miatt is sorolják a koraszülött gyermekeket az ún. „rizikóbabák” közé, akiknek veszélyeztetett a fejlődése és rendszeres odafigyelést, utánkövetést, szakorvosi kontrollt igényelnek akkor is, ha tényleges hosszú távú terápiás ellátás nem szükséges számukra.
Koraszülött programunk egy összetett preventív, azaz megelőző lehetőség a veszélyeztetett babák és családjaik számára, mely újszülött kortól egészen az iskoláig kíséri fejlődésüket.
VIZSGÁLATOK
Először szűrővizsgálaton vehetnek részt a családok, ennek része a kezdeti nehézségek megkönnyítése, a családok lelki támogatása, nekünk pedig segít abban, hogy megismerjük a babát, és személyre szabottan segíthessük őt és a szülőket.
Ha szükséges, gyermekneurológiai és ultrahang szakorvosi vizsgálatot, fejlődéspszichológiai felmérést javasolunk.
PREVENCIÓS CSALÁDI PROGRAMOK
A szülőkkel együttműködve kiválasztjuk azokat a programokat, amelyek amellett, hogy a baba mozgásfejlődését segítik, erősítik az egymásra hangolódást, közös, örömteli élményt adnak az egész családnak.
– A babamasszázs és a korai Neuro-hidroterápia aktív szeretet-átadási lehetőségét tanítjuk meg a szülőknek, hogy az érintés élménye és az esti fürdetés örömtelivé és fejlesztő hatásúvá válhasson.
– Kicsit nagyobb, már mocorgó gyerekeknek mozgásfejlesztő, mozgásfinomító csoportos foglalkozásokat is szervezünk, ahol képzett terapeutáink segítségével megismerkedhetnek azokkal a játékos gyakorlatokkal, melyekkel az adott korcsoportban/tudásszinten a leghatékonyabban támogatható a gyermekek fejlődése.
– Megtanítjuk a Huple® mozgás- és koordinációfejlesztő eszköz használatát, mellyel segíthetünk korán érkezett gyermekünknek pótolni azokat a kimaradt egyensúlyi ingereket, amiket az utolsó hetekben az anyaméhben ringatózva kapott volna, így elősegíthetjük a megfelelő egyensúly- és a koordináció fejlődését.
Később az iskolai életre való felkészülésben támogatást adunk a gyengébb készségek fejlesztéséhez és a tehetség megerősítéséhez.
A gyermekeket így a legoptimálisabb felkészültséggel kísérjük az iskolai élet zökkenőmentes elkezdéséig.
SZAKORVOSI KONTROLL
A családokkal és a terapeutákkal egyeztetve rendszeres szakorvosi kontrollvizsgálatokat biztosítunk csecsemő-, kisgyermek- és óvodáskorban, ezek eredménye szerint egyénre szabottan egészítjük ki a foglalkozásokat.